Architektura wnętrz. 5 najczęściej popełnianych błędów
Architektura wnętrz to dziedzina, którą współcześnie zajmuje się bardzo dużo profesjonalistów, jak i amatorów. Dziś skupimy się na osobach, które nie mają wykształcenia, czy znacznego doświadczenia w tej kategorii, ale chcą się w niej spełniać (chociażby ze względu na prywatne potrzeby). Coraz częściej zdarza się, że ludzie remontują i urządzają mieszkania i domy na własną rękę. Wszystko z pewnością wiąże się albo z koniecznością (brak pieniędzy na wynajęcie architekta) lub chęcią zrobienia czegoś totalnie indywidualnego. Każdy kto planuje wyposażyć swoje wnętrze na swój sposób, powinien na początku zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami. Dzięki temu pozwoli to uniknąć ewentualnych porażek, które nie tylko zepsują efekt, ale nie pozwolą na zmarnowanie chociażby budżetu:
- Malowanie ścian to czynność, która może odmienić całkowicie nudne wnętrze. Świetnie jest odświeżyć ścianę, nadać jej nowy charakter. Problem pojawia się wówczas wtedy, gdy nie współgra ona z resztą otoczenia. Rada jest więc prosta: najpierw kupujemy wszelkie wyposażenie, a potem chwytamy za wałek. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna. Odcieni farb jest dużo więcej niż kolorów chociażby kanapy.
Łatwiej jest więc dobrać kolor ścian do mebli niż na odwrót; a najłatwiej jest gdy kupię mieszkanie w warszawie;
- Internet to z pewnością jedno z najszerszych źródeł inspiracji. Wszelkie strony, blogi i portale – są wręcz nasycone pięknymi zdjęciami wnętrz, o których marzą domownicy. Największym popełnianym błędem jest chęć plagiatu w skali 1:1. Pamiętajmy, że nie da się odwzorować pomysłu w stu procentach, a na to wpływa wiele czynników. Po pierwsze, każde mieszkanie i pomieszczenie ma inny metraż i układ. Wiele zależy także od naturalnego oświetlenia, rozmieszczenia okien, możliwości aranżacji – nie wszystko da się zrealiznfntenetować w danym wnętrzu (panują liczne ograniczenia, choćby ze względu na stan budynku);
- Kolejny błąd osób, które biorą się za aranżacje wnętrz bez doświadczenia, wskazuje na to, że decydują się one na bardzo dużą ilość mebli. Komody, szafki, szafeczki, krzesła, stoły. Im więcej elementów, tym pomieszczenie bardziej przygaśnie i będzie przytłumione. Warto także wiedzieć, że najczęściej ludzie stawiają meble tuż przy krawędzi ze ścianą. To zawsze sprawi, że pokój będzie ciężki i mniej przytulny. Warto bawić się rozstawieniem – nie ograniczać się!
.