Bielizna kielichowa

Bielizna kielichowa

Podczas sprawowania liturgii kapłan używa kilku przedmiotów, które są symbolem zwykle też odnoszą się do testamentu. Tak jest w przypadku kielicha, który przywołuje słowa proroka Jeremiasza oraz słów psalmu Dawida. Samo słowo pochodzi z greki oraz łaciny i oznacza duże i ozdobne naczynie.

Kielich podczas liturgii stawiany jest na korporale, czyli kwadratowym obrusie o wymiarach pięćdziesiąt na pięćdziesiąt centymetrów. Na środku tego obrusu znajduje się krzyż i symbolizuje całun. Dodatkowym elementem jest palka, czyli niewielki materiał, który służy do przykrycia kielicha podczas sprawowania liturgii.

Jego zadaniem jest przykrycie kielicha na wypadek zanieczyszczenia. Innym przedmiotem jest puryfikaterz, który używany jest do czyszczenia kielicha. Wyglądem przypomina mały ręcznik o wymiarach około 40 centymetrów długości i 20 centymetrów szerokości.

Te trzy elementy, czyli palka, korporał oraz puryfikaterz nazywane są bielizną kielichową i używane są na wszystkich liturgiach i we wszystkich kościołach katolickich.